Miyom Ameliyatı

Miyom Ameliyatı Ankara

Miyom ameliyatı Ankara; miyomlar, rahim içerisinde bulunan düz kaslarda gelişen hücre çoğalmalarıyla meydana gelen, iyi huylu tümörlerdir. Kadınlarda, son derece sık olarak rastlanan miyomların, 35 yaş üzeri kadınlarda görülme sıklığı %20’dir. Genellikle, herhangi bir belirti vermeyen, rutin jinekolojik muayene ile tespiti sağlanan miyomlar, bazı hastalarda şikayetlere yol açabilir. Miyom tedavisinde en etkili yöntemlerden biri miyom ameliyatıdır. Kapalı olarak, laparoskopik yöntemle de gerçekleştirilebilen miyom ameliyatı ile rahim içerisinde bulunan miyomlar çıkartılır.

Yazımızın devamında miyom ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirisiniz. Ankara miyom ameliyatı hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; Prof. Dr. Murat Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

Miyom Nedir?

Miyom, rahim içerisinde oluşan, çoğunlukla iyi huylu tümörlere verilen isimdir. Rahim içerisindeki düz kaslarda oluşan miyomlar, kas hücrelerindeki çoğalma sonucu meydana gelir. Her dört kadından birinde rastlanan miyomlar, en sık karşılaşılan kadın hastalıklarından birini oluşturur. Genellikle ergenlikten sonra, üreme çağına girilmesiyle miyom oluşumu görülür ve menopoza girilmesiyle birlikte, miyom boyutları küçülür. Menopoz sonrasında, büyümeye devam eden miyomlar, kanser riski taşıdıkları için kontrol altında tutulmalıdır.

Genetik faktörlere bağlı olarak geliştiği düşünülen miyomların oluşumunda, östrojen hormonunun etkisi bulunur. Çoğunlukla hastada, rahatsız edici herhangi bir şikâyete yol açmayan miyomlar, rutin jinekolojik muayeneler esnasında tespit edilir. Boyutları değişkenlik gösteren miyomlar, gözle görülemeyecek kadar küçük olabilecekleri gibi; rahim boyutunda genişlemeye neden olacak büyüklükte de olabilirler.

Rahimde bulunduğu bölgeye göre miyomlar;

 • Rahim içi tabakasına doğru büyüyen,
 • Rahim içi kas dokusunda bulunan,
 • Rahim dışına doğru büyüyen,
 • Karın boşluğunda rahme bir sapla bağı olan, saplı miyomlar ve
 • Yumurtalıklarda gelişen miyomlar
 • Rahim bağları arasında bulunan intraligamenter miyomlar olarak ayrılırlar.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar, genellikle herhangi bir semptoma neden olmaz, rastlanstısal olarak, rutin jinekolojik kontroller sırasında tespit edilirler. Ancak, bazı durumlarda, miyomların şu belirtilere sebebiyet verdiği görülür;

 • Aşırı adet kanaması,
 • Adet döneminde şiddetli ağrı,
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı,
 • Karın ve kasıklarda meydana gelen, kramp benzeri ani ağrılar,
 • Karın boşluğu içerisinde basınç hissi,
 • İdrar tutma güçlüğü veya sık idrar yapma,
 • Dışkılama güçlüğü veya kabızlık,
 • Kısırlık.

Miyom belirtileri, rahim içerisindeki konuma göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, rahmin ön duvarında veya tepe noktasında bulunan miyomlar, cinsel ilişki sırasında ağrı hissinin oluşmasına neden olabilir. Rahmin iç tabakasında bulunan miyomlar ise döllenmiş yumurtanın yerleşmesi gerektiği noktayı kapatarak, embriyonun tutunmasını engelleyebilir. Ayrıca, hamilelik döneminde artan östrojen seviyeleri nedeniyle büyüyen miyomlar, düşüklere sebep olabilir.

Alanında uzman ve deneyimli bir hekim tarafından gerçekleştirilecek muayene ile tespit edilen miyomlar, tedavi edilebilirler. Uzman hekim tarafından gerekli görüldüğü durumda, rahim içerisindeki miyom, ameliyat ile çıkartılabilir. Ankara miyom ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi ve randevu almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Miyom Tedavisi Nedir?

Miyom tedavisinde izlenecek yöntem, hasta öyküsü, hastada görülen semptomlar ve hastanın medikal durumu değerlendirilerek planlanmaktadır. Rastlantılal olarak tespit edilmiş, hastada herhangi bir şikâyete yol açmayan miyomlarda, izleme yöntemine başvurulur. Düzenli kontroller ile miyomun büyüyüp büyümediği tespit edilir. Küçük boyutlu, büyüme görülmeyen, ağrı ve kanama şikâyetlerine neden olmayan miyomlar, genellikle ilaç veya ameliyat tedavisi gerektirmez.

Miyom görülen kadınların yaklaşık olarak %10’unda ise cerrahi müdahaleye başvurmak gerekmektedir. Hastada ciddi boyutlu, sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, miyoma bağlı şikâyetlerin olması durumunda, ameliyat tercih edilir.

Miyom Ameliyatı Nedir?

Miyom tedavisinde başvurulan yöntemlerden biri olan miyom ameliyatı genellikle;

 • Hastada regl dönemlerinde şiddetli ağrı ve kanama görüldüğünde,
 • Aşırı kanamaya bağlı olarak kansızlık geliştiğinde,
 • Böbrek fonksiyonlarını etkileyen, böbrekte genişleme veya ağrıya neden olan miyomların tespitinde,
 • Takip esnasında hızlı büyüyen bir miyomun varlığının tespit edilmesiyle,
 • Hamilelik planı olan hastalarda, embriyonun rahme tutunmasını engelleyen submuköz miyomların varlığında, tedavi yöntemi olarak tercih edilir.

Miyom ameliyatı öncesinde, miyomlarının boyutunun ve tam konumunun ultrason çekilerek belirlenmesi gerekir. Çoklu miyom varlığında ise MRI olarak da bilinen manyetik rezonans görüntülemeden yararlanılır.

Miyom Ameliyatı Ankara Nasıl Yapılır?

Miyom ameliyatları, kapalı ve açık olmak üzere iki farklı yöntemle gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında daha küçük kesi yapılması, ameliyat sonrasında iyileşme süresinin daha kısa olması gibi nedenlerle genellikle kapalı ameliyat tercih edilmektedir.

Laparoskopik (Kapalı) Miyomektomi: Hastada her biri 1’er cm’lik, 3 veya 4 adet kesi yapılması ile gerçekleştirilir. Hasta, ameliyat esnasında genel anestezi altında olur. Göbek deliği bölgesinden açılan küçük bir kesi yardımı ile laparoskopik kamera, karın içerisine yerleştirilir. Kullanılan ileri teknoloji, cerrahi aletler ile miyomun rahimden çıkarılması sağlanır.

Laparotomi ile Miyomektomi: Açık miyom ameliyatı olarak da bilinen bu yöntemde, karın alt bölgesinde, ortalama 10 cm uzunluğunda bir kesi yapılır. Bu kesiden rahme ulaşılarak, miyom çıkartılır.

Ankara Miyom Ameliyatı Fiyatları 2021

Miyom ameliyatı Ankara fiyatları, ameliyatta tercih edilecek yönteme göre ve klinikten kliniğe değişiklik gösterebilir. Ankara miyom ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Ankara miyom ameliyatı için Prof. Dr. Murat Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi