Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi

Ankara Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi 

Vajinal akıntı, ergenliğe girilmesi ve üreme fonksiyonunun aktif olmasıyla birlikte, kadınlarda normal olarak görülen bir salgıdır. Ancak, normal bir vajinal akıntı, kokusuz ve renksizdir; kişide herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Genellikle enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen, doğal olmayan vajinal akıntılar da ise akıntı rengi sarı, yeşil veya kahverengi olarak karşımıza çıkar. Bu akıntılar genellikle kötü kokuludur ve doğal olmayan bu vajinal akıntıyla birlikte, vajinada kaşıntı da oluşabilir.

Yazımızın devamında vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ankara vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; Prof. Dr. Murat Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Nedir?

Her kadında görülen, şeffaf veya beyaz akıntı, oldukça normal ve sağlıklı bir vücut işlevinin göstergesidir. Bununla birlikte, bazı durumlarda bu akıntının renginin değiştiği ve kötü kokulu bir akıntının var olduğu görülür. Bu durum genellikle, vajina içerisinde bakteriyel yapının bozulmasıyla meydana gelir. Vajinanın doğal faunası içerisinde bulunan laktobasiller, iyi huylu bakterilerdir. Bu mikroorganizmalar, vajina içerisinde asidik bir ortam oluşturarak, diğer zararlı mikroorganizmaların enfeksiyona sebebiyet vermesine izin vermezler. Farklı nedenlerle vajina içerisindeki bu doğal yapının bozulması, vajinal enfeksiyonların gelişmesine neden olur.

Vajinal enfeksiyon ve mantar gelişimi ile beraber, vajinanın doğal, şeffaf ve kokusuz akıntısı da değişir. Geçirilen enfeksiyonun türüne bağlı olarak akıntının rengi sarı, yeşil, gri veya kahverengi olabilir; kaşıntı görülebilir. Vajinanın yapısını bozarak, enfeksiyon gelişimine ortam hazırlayan başlıca faktörler;

  • Hamilelik,
  • Fazla vajinal duş alınması, vajinanın kokulu, parfümlü, kimyasal ürünlerle yıkanması,
  • Kullanılan antibiyotiklerin vajina içerisindeki yararlı bakterilere zarar vermesi,
  • Düşük bağışıklık sistemi,
  • Kokulu, parfümlü tampon ve pedlerin, vajinal spreylerin kullanılmasıdır.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Neden Olur?

Vajinada kaşıntı olması ve normal dışı bir akıntının görülmesi, vajinal enfeksiyonların işaretidir. Vajinal enfeksiyonlar kötü kokulu, renkli ve yoğun bir akıntıyla birlikte; kaşıntı, ağrılı cinsel ilişki ve idrarda yanma hissine neden olur. Bu semptomlar, enfeksiyona neden olan faktöre bağlı olarak, değişik kombinasyonlarda karşımıza çıkabilir.

Mantar Enfeksiyonları

Kaşıntı ve beyaz renkli, peynirimsi yapıda, kokusuz akıntı ile karakterizedir. Hastada genellikle, vajinada kaşıntı ve yanma hissi de görülür.

Bakteri Kaynaklı Enfeksiyonlar

Bakteriyel vajinoz veya bakteriyel vaginosis olarak adlandırılırlar. En sık rastlanan vajinal enfeksiyon çeşididir. Gri-beyaz köpüklü, sarı renkli, kötü kokulu akıntı görülür. Cinsel birliktelik sırasında, vajinada ağrı ve yanmaya neden olabilir. Akıntı, balık kokusuna benzeyen, kötü bir koku ile karakterizedir. Etken bakteri Gardnerella Vajinalis’tir.

Trichomonas Vaginalis’e Bağlı Enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan trichomonas vaginalis mikoorganizması, vajinada enfeksiyona neden olur. Bu mikroorganizma nedeniyle gelişen enfeksiyon sonrasında görülen akıntı, sarı veya yeşilimsi bir renkte; kötü kokulu ve köpüklüdür. Akıntıyla beraber, genital bölgenin dış kısımlarında, vulvada kaşıntı ve vajinada yanma hissi görülebilir.

Diğer Hastalıklar Nedeniyle Görülen Akıntılar

  • Kadınlarda premenopoz ve menopoz dönemlerinde, kahverengi vajinal akıntı görülebilir.
  • Ayrıca, serviks kanseri, gonore olarak adlandırılan bel soğukluğu hastalığı ve pelvik inflamatuar hastalıkları da, vajinada akıntıya neden olabilir.
  • Şeker hastalığı, vajinanın tahriş olmasıyla gelişen vajinit, cerrahi müdahale sonrası gelişen pelvik enfeksiyon nedeniyle de vajinal akıntı görülebilir.
  • Bazı durumlarda ise kullanılan doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak, vajinal akıntı meydana gelir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi Ankara’da, bu duruma neden olan faktörün tespiti önemlidir. Hastanın, alanında uzman ve deneyimli bir jinekolog tarafından, klinik ortamında muayene edilmesi gerekir. Ankara vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; Prof. Dr. Murat Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

Hastaya en uygun olan tedavinin tespit edilebilmesi için hasta, jinekolojik muayeneye tabi tutulur. Bu muayene esnasında, akıntının yapısı ve diğer semptomlar değerlendirilir. Muayenede, vajinanın ve rahim ağzının görüntüsü de kontrol edilerek, enfeksiyona neden olan faktör tespit edilir. Daha net bir sonuç elde edebilmek için kültür testlerine ve mikroskobik incelemeye başvurulabilir.

Vajinal enfeksiyona neden olan faktör tespit edildikten sonra, bu faktörün türüne göre tedavi gerçekleştirilir. Bakteri kaynaklı vajinal enfeksiyonlarda, genellikle antibiyotik tedavisine başvurulur. Mantar nedeniyle oluşan vajinal enfeksiyonların tedavisinde ise antifungal ilaçlar, krem ve jeller kullanılabilir. Trichomonas vaginalis mikroorganizması kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde, metronidazol veya tinidazol etken maddesi içeren ilaçlar kullanılabilir.

Ankara Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Fiyatları

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları, klinikten kliniğe değişiklik gösterebilir. Ankara vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi