Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kistleri, kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Yumurtalıkların içerisinde veya üzerinde gelişen kistler, adet düzensizliği, ağrılı adet dönemleri ve aşırı kanama gibi semptomlara neden olabilmektedir. Over kisti olarak da bilinen bu kistler, hastada şikâyetlere yol açtığında, ilaçla veya cerrahi müdahale ile tedavi yöntemlerine başvurulur. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı da, yumurtalık kistlerinin tedavisinde başvurulan yöntemlerden biridir.

Yazımızın devamında kapalı yumurtalık kisti ameliyatı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir; Prof. Dr. Murat Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kistleri, yumurtalıkların içerisine veya üzerinde oluşan, içi kan, sıvı veya jelimsi bir madde ile dolu olan kitlelerdir. Çoğunlukla iyi huylu olan bu kistler, herhangi bir şikâyete yol açmaz; rutin jinekolojik muayene esnasında tespit ediliriler. Bu anlamda, vücutta oluşan diğer kistlerden farklı olan yumurtalık kistleri, genellikle fonksiyon bozukluklarına yol açmazlar.

Yumurtalık kistlerinin oluşumunda en önemli neden, hormonal düzende meydana gelen bozukluklar olarak karşımıza çıkar. Yumurtlama işlevi, oldukça hassas bir hormonal denge ile birlikte gerçekleşir. Hormonal dengenin bozulması yumurtlama işlevinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını engelleyebilir. Bu durum, yumurtalıklarda kist oluşumuna neden olabilir.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

Yumurtalık kistleri, fonksiyonel ve patolojik olmak üzere, iki ana grupta toplanabilirler. Fonksiyonel kistler ise foliküler ve luteal yumurtalık kistleri olmak üzere, ikiye ayrılır.

Foliküler Kistler

Yumurtalıkların içerisinde bulunan folikül isimli kesecikler, yumurta hücresini barındırmaktadır. Bu foliküller, adet döngüsü içerisinde gelişimlerini tamamlayıp her ay düzenli olarak çatlayarak, yumurtayı meydana getirirler. Hormonal dengede yaşanan bozulmalar nedeniyle, foliküllerin gelişimlerini tamamlayamaması ve çatlayamaması, bu keseciklerin kistleşmesine neden olur. Bazı durumlarda ise folikülün yumurtayı bırakmasına rağmen, içerisindeki sıvı dökülmez. Bu sıvı nedeniyle şişen folikül, yumurtalık kisti haline gelir.

Folikül kistleri, kadınlarda en sık görülen kistlerdir. Genellikle kendi kendine, birkaç hafta içerisinde yok olur. Bazı durumlarda ise kendiliğinden geçmeyen folikül kistlerinin, birkaç ay boyunca çatlayamayıp kistleşmesi ile polikistik over sendromu ortaya çıkabilir.

Luteal Yumurtalık Kistleri

Yumurta serbest kaldığında, corpus luteum olarak adlandırılan doku geride bırakılır. Bırakılan corpus luteum dokusu, bazı durumlarda kanla dolarak luteal kistlere neden olur. Genellikle birkaç ay içerisinde geçtiği görülen luteal kistler, bazı durumlarda ani ve şiddetli ağrı veya iç kanamaya neden olabilmektedir. Kadınlarda luteal kistlerle, folikül kistlerine oranla, çok daha nadir karşılaşılır.

Patolojik yumurtalık kistleri ise dermoid kistler ve sisteinomlar olmak üzere, iki gruba ayrılır;

Dermoid Kistler

30 yaş altındaki kadınlarda en sık karşılaşılan patolojik kist türüdür. Genellikle iyi huylu olmakla birlikte, bu kistlerin cerrahi müdahale ile çıkartılması önerilir.

Sisteinomlar

Yumurtalık kistadenomları olarak da bilinen bu kistler, yumurtalığın dış kısmında oluşur. Genellikle bir sap ile yumurtalığa bağlıdırlar. 40 yaş üzeri kadınlarda daha sık görülen sisteinomlar, nadiren kansere neden olabilir. Cerrahi müdahale ile çıkartılmaları önerilir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nedir?

Yumurtalık kistleri, kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biri olmakla birlikte, genellikle tedavi gerektirmez. Ancak, adet düzensizliği, ağrı, aşırı kanama, sindirim sistemi rahatsızlıkları, şişkinlik, idrar yolları hastalıkları gibi şikâyetlere yol açan kistlerde, tedaviye başvurulabilir.

Yumurtalık kisti tedavisinde ilaçla tedavi ve cerrahi müdahale olmak üzere, iki farklı yöntemden söz etmek mümkündür. Genellikle doğum kontrol haplarının kullanıldığı ilaçlı tedavide, adet döngüsünde ve hormonal düzende meydana gelen düzensizliklerin önüne geçilmesi amaçlanır.

Yumurtalık kistlerinin, hasta şikâyetlerine ve hastanın medikal durumuna bağlı olarak, cerrahi müdahale ile çıkartılması da mümkündür. Kötü huylu olma ve kanserleşme riski taşıyan kistlerde veya düzenli takipte, sürekli büyüdüğü gözlemlenen kistlerde ameliyata başvurmak gerekebilir. Yumurtalık kisti ameliyatı, kapalı veya açık olarak gerçekleştirilebilir. Komplikasyon riskinin az olması ve hastanın iyileşme sürecini kısaltması bakımından, kapalı yumurtalık kisti ameliyatı daha çok tercih edilmektedir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

Laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, yumurtalıklara zarar vermeden kistin çıkartılmasını sağlar. Enfeksiyon, kanama ve ağrı riskinin daha az olması nedeniyle tercih edilen bir yöntemdir. Hastada, oldukça küçük kesiler yapılması ile gerçekleştirilir. Bu açıdan, hastada dikiş izi nedeniyle duyulan estetik kaygıların da azalmasına yardımcı olur.

Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; Prof. Dr. Murat Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastaya genel anestezi verilerek yapılan laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı, göbek deliği ve karın boşluğu etrafında küçük kesiler yapılarak gerçekleştirilir. Bu kesilerden karın içerisine yerleştirilen cerrahi aletler yardımıyla, yumurtalıklardaki kistler çıkartılır. Ameliyat, hastadan hastaya değişmekle birlikte, ortalama 2 saat sürer.

Laparoskopik Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Ameliyattan 24-48 saat sonra, hasta taburcu edilir.
  • Ortalama 1-2 hafta içerisinde hastalar günlük yaşantılarına dönebilir.
  • Ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca, lekelenme tarzı hafif kanamalar olabilir.
  • Ameliyattan sonraki 20-30 gün boyunca, cinsel ilişki önerilmez.

Ankara Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları klinikten kliniğe değişiklik gösterebilir. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi