Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata Kisti Tedavisi Ankara

Rahim içerisindeki astar doku olarak bilinen endometrial dokunun büyümesi ile oluşan kistlere endometrioma denilir. Endometriomalar, halk arasında çikolata kisti olarak bilinmektedir. Kistlerin içerisinde, koyu kahverengi, katran benzeri bir sıvının bulunması nedeniyle, çikolata kisti olarak anılmaktadırlar. Endometriozis hastalığı bulunan kadınlarda, endometrial dokunun, rahim dışı alanda oluşması ile bu kistlere rastlanmaktadır.

Yazımızın devamında çikolata kisti tedavisi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara çikolata kisti tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; Prof. Dr. Murat Sönmezer’den randevu alabilirisiniz.

Çikolata Kisti Nedir?

Endometriozis hastalığının bir sonucu olarak, rahim içerisindeki endometrial dokunun büyümesi ile oluşan kistlere, çikolata kisti denir. Tıbbi literatürde, endometrioma olarak bilinen bu kistler, içerlerinde bulunan koyu kahve renkli, yoğun sıvı nedeniyle çikolata kisti olarak anılmaktadırlar.

Endometriozis Nedir?

Rahim içerisinde bulunan endometrium tabakası, adet kanaması sonrasında kalınlaşarak, olası bir hamilelik durumunda, embriyonun rahme tutunmasını sağlar. Hamileliğin gerçekleşmediği her adet döngüsünde, adet kanaması ile birlikte endometrium tabakası atılır ve kanama sonrasında tekrardan yenilenir. Normalde sadece rahim içerisinde bulunan endometrium tabakasının, esas olarak bağışıklık sisteminde meydana gelen bir problem nedeni ile  yumurtalıklarda veya karın içi boşluğunda oluşmasına endometriozis denilir. Rahim içerisindeki zar dokusunun, yumurtalıklarda da gelişmesiyle birlikte adet benzeri kanamalar meydana gelir. Bu kanamalar sonucunda ise yumurtalıkların içerisinde, koyu kahverenginde kan birikerek çikolata kisti olarak da bilinen, endometriomaya neden olur. Adet döneminde görülebilen, normal kistlerden farklı olarak, çikolata kistleri, küçülüp kaybolmazlar.

Çikolata Kisti Kimlerde Görülür?

Kadınların yaklaşık olarak %10’unda karşılaşılan bir hastalık olan endometriozis, en sık 25-34 arası yaş grubunda ortaya çıkar.  Endometriozis hastası kadınlar arasında çikolata kistiyle karşılaşılma olasılığı oldukça yüksektir. Çikolata kisti, endometriozis hastalığı olan kadınların %25-30’unda, her iki yumurtalıkta birden görülür.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Endometrioma hastalarında en sık karşılaşılan şikâyet, adet döneminde görülen şiddetli kasık ağrılarıdır. Hastaların yaklaşık olarak %60-70’inde, ağrı olmaktadır. Bu ağrılar, normal regl sancılarına oranla, daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkar ve ağrı şiddeti, zamanla artabilir. Ayrıca, bazı hastalarda, adet döneminde çok yoğun ve aşırı kanama görülebilir.

Çikolata kistleri cinsel ilişki sırasında veya sonrasında da ağrıya neden olabilir. Hastalarda dışkılama veya idrara çıkma sırasında da ağrı görülebilir. Bunun yanı sıra, çikolata kisti nedeniyle kısırlık problemi ortaya çıkabilmektedir. Diğer belirtilerin şiddeti düşük olduğunda veya normal adet sancısı ile karıştırılan ağrılar görüldüğüne, hastaların çoğu tanı ve tedavi için doktora başvurmaz. Endometriomanın ilk tanısı, genellikle kısırlık problemi nedeniyle uzman hekime başvurulmasıyla konulmaktadır. Ankara çikolata kisti tanı ve tedavisi için kliniğimize başvurabilir, randevu alabilirsiniz.

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Konulur?

Çikolata kistlerinin tanısında, jinekolojik muayene ve ultrasonografik görüntüleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Pelvik muayene ile iç ve dış genital bölgede var olan sorunlar ortaya çıkartılır. Endometriozise bağlı kist gelişimi var ise kistin tespit edilmesi sağlanır. Çikolata kistini, yumurtalıklarda gelişen diğer kistlerden ayırt ederek tespit edebilmek önemlidir. Bunun için, transvajinal ultrason ile görüntüleme gerçekleştirilir. Transvajinal ultrasonda, dönüştürücü olarak adlandırılan bir cihaz, karın ya da vajinaya yerleştirilerek, görüntü elde edilmesi sağlanır.

MRG olarak da bilinen manyetik rezonans görüntülüme yöntemi ile de rahim dışında gelişmiş olan, endometrial dokuların yerleri ve boyutları tespit edilebilir. Çikolata kisti tanısında, en kesin sonuca laparoskopik yöntemle ulaşılmaktadır. Laparoskopi, genel anestezi altında, göbek deliği bölgesinde küçük bir kesi açılmasıyla gerçekleştirilir. Kistin yeri ve boyutu hakkında net bilgi elde edilmesine olanak sağlar. Gerekli görüldüğü takdirde, tespit edilen endometriomadan doku örneği alınarak biyopsi gerçekleştirilebilir. Laparoskopi esnasında, çikolata kistleri tamamen çıkartılarak tedavi de gerçekleştirilebilir.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çikolata kistlerinin tedavisinde, ilaçla ve cerrahi müdahale ile tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Bazen, her iki yöntemin bir arada kullanılması gerekebilir. İlaçla tedavinin işe yaramadığı durumlarda, ameliyata başvurulabilir.

Hastaların, adet dönemlerinde yaşadıkları yoğun ve şiddetli ağrıların önüne geçebilmek için nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Çikolata kisti nedeniyle oluşan bu ağrıların giderilmesi için hastalara, hormon takviyesi de yapılabilir. Endometrial doku, adet döngüsünde vücutta üretilen hormonların etkisi ile önce kalınlaşmakta, daha sonra da parçalanarak adet kanaması ile vücuttan atılmaktadır. Hastaya hormon takviyesi verilmesi ile birlikte, hormonal fonksiyonlar baskılanır ve böylece endometrial doku gelişimi baskılanır. Ancak hamile kalmak isteyen kadınlarda, hormon tedavisine başvurulamaz.

İlaç tedavisi uygulanamayan veya ilaç tedavisiyle istenilen sonuca ulaşılamayan hastalarda, laparoskopik ameliyatla tedaviye başvurulur. Laparoskopik ameliyat, hasta genel anestezi altındayken, göbek deliği bölgesine küçük bir kesi atılarak yapılır. Açılan bu küçük kesiler yardımıyla, kistin bulunduğu bölgeye ulaşılır ve kist çıkartılarak tedavi tamamlanır. Endometriomanın laparoskopik cerrahi tedavisi son derece yetkinlik isteyen bir teknik gerektirir. Bu tedavide yumurtalık rezervinde azalmanın oluşturmadan tedavi uygulanması son derece önemlidir.

Ankara Çikolata Kisti Tedavisi Fiyatları

Çikolata kisti tedavisi Ankara, hastanın, alanında uzman ve deneyimli bir hekim tarafından, kapsamlı bir muayeneye alınması ile planlanır. Hasta öyküsüne ve hastada görülen belirtilere göre, uygulanacak olan tedavi belirlenir. Bu nedenle çikolata kisti tedavisi fiyatları değişiklik gösterebilir. Ankara çikolata kisti tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; Prof. Dr. Murat Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi